CCTV Kablosuz kamera sistemlerine olan ilgi son zamanlarda gitgide artmaktadır. Peki nedir? bu kablosuz kamera sistemleri ? öncelikle şunu söylemem gerekiyor her kamerayı kablosuz olarak kullanmamız mümkün olmamaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse mesela analog cctv kameraları, kablosuz güvenlik kamera olarak kullanmamız mümkün degildir. Sadece güvenlik kameralarından ip kameraları kablosuz olarak kullanabiliriz. Bir cctv ip kamerayı kablosuz kullanmak için ilave kablosuz (wireless) ekipman kullanılabilecegi gibi birçok ip kameranın kablosuz kullanılabilmesi için kablosuz (wireless) ekipmanlar kamera üzerinde hazır olarak gelmektedir. Bu tür kablosuz kamera uygulamaları çogunlukla evlerde, bebek ve bakıcı izleme sistemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir diyebiliriz.

CCTV Güvenlik kameralarının kablosuz kamera sistemi olarak kullanımında küçük uygulamalarda daha çok ev veya küçük işyeri uygulamalarında genelde kamera ile bütünleşik olan yapılar yani kablosuz entegre kameralar şeçilmektedir. Bu ürünlerin maliyetleride günümüzde çok düşmüş durumdadır. Bundan dolayı ev ve küçük çaplı işyerlerine çok uygun olan bu tip ürünler çok fazla satılmaktadır. Bugün artık her yerde bu ürünlerden bulmak mümkün olabilmektedir. Ama iş gerçekten profesyonel güvenlige ve profesyonel ürünlere geldiginde sadece bu konuda uzman firmalardan bu tip ürünleri tedarik etmeniz mümkün olmaktadır.

Yine kablosuz kamera denilince aklımıza binlerce metre uzaklıklara görüntünün (video sinyalinin) taşınmasında kullanılan wireless kablosuz ünitelerin kullanıldıgı profesyonel güvenlik projeleri gelmektedir. Bu sistemlerin fiyatları binlerce dolar dolaylarında olmasından dolayı sadece yeterli bütçeye sahip büyük ölçekli ve kablo çekiminin neredeyse imkansız oldugu özel projelerde daha çok kullanılırlar. Daha çok baraj ve kömür madeni gibi büyük sahaların izlenmesinin istendigi noktalarda bu ürünler kullanılmaktadır.

Peki neden sadece ip kameraları kablosuz güvenlik kamerası olarak kullanabiliyoruz da analog kameraları kablosuz olarak kullanamıyoruz gibi bir soru gelirse cevabımız; Çünki sadece dijital sinyali kablosuz olarak gönderim yapmak mümkün olabilmektedir. Yani tamamen görüntü sinyalinin dönüştürüldügü elektrik sinyalinin yapısı ile alakalı bir durumdur. Analog kameraları da kablosuz kamera olarak kullanabiliriz ancak önce analog dijital çeviriciler kullanarak bu sinyali dijitale çevirmemiz gerekmektedir. Bu ise hem zahmetli hem de fiyat açısından ekonomik olmayan bir durumdur. Bu tür uygulamalar daha çok yüskek fiyatlı güvenlik kameraları için uygulanabilmektedir.

Kablosuz kamera sistemleri daha çok büyük çaplı cctv güvenlik kamera sistemlerinde ve yine daha çok mobese (şehir izleme) sistemlerinde kullanılmaktadır. Kablosuz sistemlerde ip güvenlik kameraları ile birlikte wireless access point cihazları kullanılarak IP kameradan gelen dijital video sinyalleri kablosuz olarak karşı tarafa aktarılabilmektedir. Bu güçlü kablosuz cihazlarda bile kuş bakışı olarak birbirini göre zorunlulugu bulunmaktadır. Kablosuz görüntü aktarmakta kullanılmakta olan kablosuz access point cihaz fiyatları güvenlik kamerası fiyatlarından çok çok fazla durumdadır. Bu access point cihazlarınınde kaliteli ve profesyonel olanlarının seçilmesi güvenlik kamera sisteminin saglıklı çalışması için son derece önemlidir.